Etkinlikler
Yeni Türk Ticaret Kanunu Neler Getiriyor?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfisi’nde 26 Nisan 2011 tarihinde “Yeni Türk Ticaret Kanunu Neler Getiriyor?” konulu panel yapıldı. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen panele Mütevelli Heyet Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Rektör Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanifi Aslan, Mütevelli Heyet Üyeleri, hâkimler, avukatlar, akademisyenler katıldı.Yeni Türk Ticaret Kanunu Neler Getiriyor?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir programda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Yeni Türk Ticaret Kanunu; ülkemizde ticari yaşamın geleceğine damga vuracak bir değişim olarak tasarlandı. Kanunun hazırlanması ve TBMM’de tartışılması sürecinde tüm kesimlerin katkı yapması ve sahiplenmesi demokrasimiz adına sevindirici bir durum. İktidar, muhalefet ve tüm siyasi aktörlerin bu süreçteki olumlu katkıları; başta ticari örgütlenmeleri, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları dâhil tüm paydaşların sergilediği toplumsal uzlaşı ise her tür takdirin üstündedir. Sadece bu kanunun çıkarılışında sergilenen tutum, davranış ve işbirliği demokrasimizin geldiği seviyeyi göstermesi açsından anlamlı ve önemlidir.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, “Yeni Türk Ticaret Kanununun”, şirketlerimizin kurumsallaşmasına, küreselleşmesine, sürdürülebilirliğine, rekabet gücünün arttırılmasına, kamu güveninin oluşturulmasına ve şeffaflık sağlamasına çok önemli katkılar yapacağına inanıyoruz. “Yeni Türk Ticaret Kanunu Neler Getiriyor?” panelini düzenlemekteki amacımız; ilgili olan herkesimi bilgilendirmek ve aydınlatmaktır. Küreselleşen dünyada üniversitelerin bir amacı da içerisinden çıktıkları ve bir parçası oldukları toplumlarını ve dünyayı bilgi temelinde aydınlatmaktır. Bu bağlamda bize destek veren herkese şükranlarımızı sunuyorum. Ülkemin diğer üniversitelerinden gelerek bilgi ve birikimlerini bizlerle paylaşan değerli meslektaşlarıma da teşekkür ediyorum. Şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum: “Birlikte daha güçlüyüz”.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin tanıtım filminin izlenmesinin ardından başlayan panelin yöneticiliğini Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şanal Görgün yaptı. Prof. Dr. Şanal Görgün konuşmasında panelin konusunun, 13 Ocak 2011 tarihinde kabul edilerek Resmi Gazete’nin 14 Şubat 2011 gün ve 27846 günlü nüshasında yayımlanan ve 1 Temmuz 2011 ve 1 Ocak 2013 tarihlerinde yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu olduğunu belirtti. Türk Hukuku’ndaki son bir asırlık gelişmeleri kısaca anlatan Prof. Dr. Şanal Görgün konuşmasında ayrıca; “Hukuk Fakültesi olarak Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 20 Mayıs 2011 günü seçkin bilim insanları Prof. Dr Ali Cem Budak ve değerli hocam Prof. Dr. Baki Kuru tarafından tanıtılacaktır. Borçlar Kanunu alanındaki çalışmamızı, sizlere ileride duyuracağız” ifadelerine yer verdi.

Programa panelist olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Karahan, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Çeker ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Korkut ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Çelik katıldı.

Panelde İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Karahan, “Ticaret Kanununu Etkileyen Gelişmeler ve Ticari Hayatımıza Etkileri”; Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çeker, “Yeni Ticaret Kanununun Ticari İşletme Konusunda Getirdiği Yenilikler”; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Çelik, “Yeni Ticaret Kanununun Şirketler Hukuku Konusunda Getirdiği Yenilikler” ve Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Korkut da “Yeni Ticaret Kanununun Kıymetli Evrak ve Çek Konusunda Getirdiği Yenilikler” konularında bilgi verdiler. Büyük ilgi gören panel soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Bu yazı: http://iibf.gazikent.edu.tr sitesinden alıntıdır.